Πρόγραμμα «Παίξε αλλιώς» - 13 Φεβρουαρίου 2024

Ένα αλλιώτικό μάθημα έγινε στο σχολείο μας στις 13 Φεβρουαρίου 2024. Μαθητές και μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να λάβουν μέρος στο πρόγραμμα «Παίξε αλλιώς». Ένα πρόγραμμα, το οποίο επιθυμεί να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά για τα «προσαρμοστικά αθλήματα», τα οποία δίνουν την ευκαιρία σε άτομα με σωματικές αναπηρίες να συμμετέχουν σε αθλητικές διοργανώσεις είτε σε ερασιτεχνικό είτε σε επαγγελματικό επίπεδο. Οι μαθητές και μαθήτριες μας είχαν την ευκαιρία μέσα από το γκολ μπολ και το ποδόσφαιρο των τυφλών να γνωρίσουν τον κόσμο των αθλητών με ολική απώλεια όρασης. Ευχαριστούμε πολύ τον μαθητή του Παγκυπρίου Γυμνασίου, Θεόδωρο Χαραλάμπους και την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής, Όλγα Κατζηλάρη που παρουσίασαν το πρόγραμμα αυτό στα παιδιά του σχολείου μας.