Πρώτη Μαθητική Σύνοδος Ολυμπιακής Παιδείας

Το Λύκειο Κύκκου Β΄ συμμετείχε στην Πρώτη Μαθητική Σύνοδο Ολυμπιακής Παιδείας με θέμα: «Ολυμπιακές Αξίες και Αρχές - Αρχαία Ολυμπία 776π.Χ - Παρίσι 2024». Την Μαθητική Σύνοδο διοργάνωσε το Λύκειο Βεργίνα και διεξήχθη στις 22 Νοεμβρίου 2023 στο Πανεπιστήμιο Uclan Cyprus. Το σχολείο μας συμμετείχε με ομάδα μαθητών και μαθητριών από το Αθλητικό Λύκειο και παρουσίασαν το θέμα «Παραβατική  συμπεριφορά των νέων και η συμβολή της Ολυμπιακής Παιδείας στην απάμβλυνση του προβλήματος».

Στη σύνοδο συμμετείχαν οι πιο κάτω μαθητές:
Καουρτίσιη Νάγια Γ34α, Παλλίδης Κωνσταντίνος Γ53α, Τούμπα Σταύρια Γ53α, Αριστοπούλου Έλενα Μαρία Γ34α, Παφίτης Ανδρέας Γ34α, Αγγελή Σταύρια Γ34α, Σατσιά Άντρεα Γ34α, Ολύμπιος Ελεάνα Μαρία Γ53α, Πέτρου Αργυρώ Γ53α, Αντρέου Πέτρος Γ53α, Λεοντσίνη Μαρία Γ34α

Τους μαθητές συνόδευσαν οι διδάσκοντες καθηγητές Ευθυμίου Χάρις και Θεόδουλος Στούππενος, ενώ τη φιλολογική επιμέλεια των κειμένων είχε η Βοηθός Διευθύντρια Ρεβέκκα Συμεού.