Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Αντιπτέρισης

Την Παρασκευή 26 Ιανουαρίου 2024, πραγματοποιήθηκαν οι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Αντιπτέρισης στην κλειστή αίθουσα του Γυμνασίου Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ΄ Πλατύ. Οι αγώνες διοργανώθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας σε συνεργασία με την Παγκύπρια Ομοσπονδία Μπάτμιντον (Κ.Ο.Μ.). Στους αγώνες έλαβαν μέρος 95 μαθητές και μαθήτριες από Γυμνάσια, Λύκεια και Τεχνικές Σχολές της Κύπρου στις κατηγορίες Απλό (Μονό) Αγοριών και Κοριτσιών Γυμνασίου και Απλό (Μονό) Αγοριών και Κοριτσιών Λυκείου. Οι αγώνες διεξάχθηκαν μέσα σε πνεύμα αθλητοπρέπειας, ευγενούς άμιλλας και αλληλοσεβασμού. Τα μετάλλια στους διακριθέντες μαθητές/μαθήτριες παρέδωσε η Επιθεωρήτρια Φυσικής Αγωγής κυρία Θεότη Ππούρου.

Τα αποτελέσματα των αγώνων για τους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας έχουν ως εξής:

ΑΡΡΕΝΩΝ
1η θέση Νικόλας Κοκόσης Γ34α

ΘΗΛΕΩΝ
1η θέση: Ιωάννου Σοφία Α24α
2η θέση: Χαραλάμπους Ελένη Β53α

Αξιοσημείωτη συμμετοχή στους αγώνες είχαν και οι μαθητές του σχολείου μας Σιόκουρος Γαβριήλ Β32, Σιονής Μάριος Β33, Γεωργίου Χρήστος Γ53α και η μαθήτρια Σιόκουρου Παντέλια Β51.