Επίσκεψη Αντιπροσωπείας Πανεπιστήμιο του Πεκίνου – Ιανουάριος 2024

Την Δευτέρα 29 Ιανουαρίου επισκέφθηκαν το Σχολείο μας καθηγητές από το Πανεπιστήμιο του Πεκίνου (Κίνα).

Συγκεκριμένα, τις πρώτες δύο περιόδους παρακολούθησαν τις προπονήσεις του Αθλητικού Σχολείου, την τρίτη περίοδο παρακολούθησαν μάθημα Φυσικής Αγωγής, στο οποίο δίδαξε ο καθηγητής μας κ.  Στούππενος Θεόδουλος και την τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μας δίδαξαν μάθημα «Martial Arts» στους μαθητές του Β41.

Στη συνέχεια παρακολούθησαν τις πρόβες από την ομάδα χορού του σχολείου μας, όπου και συμμετείχαν και οι ίδιοι στην διδασκαλία του παραδοσιακού Ελληνικού χορού Ικαρυώτικος.

Τέλος ακολούθησε συνάντηση και συζήτηση για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής, το θεσμό του Αθλητικού Σχολείου και γενικά για τον αθλητισμό των δύο χωρών.

Στη συνάντηση παρευρέθηκαν οι επιθεωρητές ΦΑ του ΥΠΑΝ κα Θεότη Πουρρου και κ. Σοφοκλής Στυλιανού, ο σύμβουλος του γραφείου ΦΑ κ. Κώστας Χατζηνικολάου και ο υπεύθυνος συντονιστής του ΑΣ κ. Ρένος Πιττάλης.