Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Αθλητισμού "Be Active"- Σεπτέμβριος 2020

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Αθλητισμού «Be Active» αποτελεί ένα πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την προαγωγή του αθλητισμού και της φυσικής δραστηριότητας σε όλη την Ευρώπη, το οποίο στοχεύει στην ευαισθητοποίηση σχετικά με τα πολλαπλά οφέλη της άσκησης. Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Αθλητισμού αφορά όλους τους πολίτες, ανεξαρτήτως ηλικίας, καταγωγής ή επιπέδου φυσικής κατάστασης.

Μέσα στα πλαίσια της εβδομάδας αυτής, οι καθηγητές της Φυσικής Αγωγής διοργάνωσαν διάφορες αθλητικές δραστηριότητες με τη συμμετοχή των μαθητών του σχολείου. Λόγω όμως της πανδημίας όλες οι δραστηριότητες έγιναν μέσα στα πλαίσια των μαθημάτων της Φυσικής Αγωγής, εφαρμόζοντας όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα του Υπουργείου Υγείας. Σκοπός των δραστηριοτήτων ήταν η αυτενεργός άσκηση από μέρους των παιδιών και η εμπέδωση της δια βίου άθλησης.

Συγκεκριμένα, διοργανώθηκαν οι πιο κάτω δραστηριότητες:

• Καινοτόμο πρόγραμμα εκγύμνασης με καρέκλα αποδεικνύοντας ότι άτομα με περιορισμένο χρόνο άθλησης θα μπορούσαν να αθληθούν είτε από το σπίτι είτε από τον χώρο εργασίας, οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας.
  • Προγράμματα γυμναστικής με TRX. Το σύστημα TRX είναι μια ειδική μέθοδος προπόνησης, η οποία χρησιμοποιεί ειδικούς ιμάντες με λαβές και με την κατάλληλη τοποθέτηση του σώματος μπορεί να αναπτύξει τη μυϊκή δύναμη και να βελτιώσει την ισορροπία, την κινητικότητα και τη σταθεροποίηση του κορμού. Τα παιδιά γνώρισαν τα TRX και διδάχθηκαν τρόπους εκγύμνασης με σκοπό να μπορούν να χρησιμοποιούν τη μέθοδο αυτή στο σπίτι κατά τον ελεύθερο τους χρόνο.
  • Ενημέρωση των παιδιών για τη σημασία των διατάσεων στη ζωή μας και για το πόσο σημαντικό είναι να τις εντάξουμε σε ένα πρόγραμμα γυμναστικής. Βελτιώνουν την ευλυγισία, αυξάνουν το εύρος κίνησης των αρθρώσεων, βελτιώνουν το καρδιαγγειακό σύστημα, προάγουν τη σωστή στάση του σώματος και προλαμβάνουν τους τραυματισμούς. Αυτά είναι μόνο μερικά από τα οφέλη των διατατικών ασκήσεων.
  • Μαθήτρια του σχολείου μας παρουσίασε στα υπόλοιπα παιδιά της τάξης δικό της πρόγραμμα ασκήσεων ενδυνάμωσης.
  • Ασκήσεις με fitball. Το fitball είναι ένας μοναδικός τρόπος εκγύμνασης, με τη χρήση μιας μεγάλης ελαστικής και ανθεκτικής μπάλας, η οποία προσφέρει ασκήσεις τόνωσης, αντοχής και σταθερότητας. Το είδος της προπόνησης αυτής απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες και σε όλα τα επίπεδα της φυσικής κατάστασης. Έγινε γνωριμία με τις μπάλες fitball. Τα παιδιά διδάχθηκαν τρόπους εκγύμνασης με τις συγκεκριμένες μπάλες με σκοπό να μπορούν να γυμνάζονται μόνα, στον ελεύθερο τους χρόνο.
  • Με απλά όργανα γυμναστικής, όπως αθλητικές σκάλες, χαμηλά εμπόδια και στεφάνια, τα παιδιά συνεργάστηκαν μεταξύ τους και δημιούργησαν ένα δικό τους πρόγραμμα γυμναστικής, το οποίο και εκτέλεσαν με τη μέθοδο της κυκλικής προπόνησης.
Η εβδομάδα αυτή αποτέλεσε μια ευκαιρία κινητοποίησης ενός μεγάλου αριθμού παιδιών προς ένα δραστήριο τρόπο ζωής, ο οποίος συμβάλλει στην καλύτερη υγεία και ενισχύει τις σχολικές επιδόσεις τους.