Διαδικτυακή Συνάντηση με Ευρωβουλευτή - Πρόγραμμα EPAS

Την Πέμπτη, 18 Φεβρουαρίου 2021, έγινε διαδικτυακή συνάντηση μαθητών του σχολείου μας με Κύπριο Ευρωβουλευτή. Η συνάντηση έγινε στα πλαίσια του Προγράμματος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, EPAS, και την παρακολούθησαν τα παιδιά που εμπλέκονται στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, καθώς και παιδιά της Γ΄ Λυκείου που βρίσκονταν στο σχολείο και καθηγητές. Επίσης, μας παρακολούθησαν από το Σπίτι του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Κύπρο και από την ιδιωτική εταιρεία που είναι ο ανάδοχος φορέας υλοποίησης του προγράμματος.

Η συνάντηση άρχισε με μια σύντομη αναφορά του Ευρωβουλευτή σχετικά με την Ευρώπη, τους θεσμούς της και τα ανθρώπινα δικαιώματα στα κράτη - μέλη. Μετά, ακολούθησε συζήτηση και οι μαθητές μας και οι υπόλοιποι συμμετέχοντες είχαν τη ευκαιρία να υποβάλουν διάφορες ερωτήσεις σε σχέση με τα ανθρώπινα δικαιώματα γενικά και κυρίως σε σχέση με τα δικαιώματά τους ως πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και την καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην Κύπρο.

Στο τέλος, δεχτήκαμε τα συγχαρητήρια τόσο του Ευρωβουλευτή όσο και των ξένων που φιλοξενήσαμε στη συνάντηση για τη διοργάνωση και τις στοχευμένες ερωτήσεις και απορίες των μαθητών μας.