Ηλεκτροφωτοβολταϊκό όχημα από μαθητές του σχολείου μας

Μια μικρή ομάδα μαθητών της Β' Λυκείου του σχολείου μας, προβληματισμένη με την πορεία που ακολουθεί η αυτοκινητοβιομηχανία και αναγνωρίζοντας την περιβαλλοντική καταστροφή αλλά και την οικονομική πτυχή των προβλημάτων που προκύπτουν, θέλησε να κάνει τη διαφορά! Οι συγκεκριμένοι μαθητές έθεσαν ως στόχο τους  να ελευθερώσουν την Κύπρο από τη χρήση συμβατικών καυσίμων για την ιδιωτική μετακίνηση. Αποστολή τους ήταν να κατασκευάσουν ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα, τα οποία θα έχουν ως κινητήριο δύναμη την ηλιακή ενέργεια, για να μπορέσουν να ικανοποιήσουν τις ανάγκες του μέλλοντος. Αυτό το πέτυχαν επαναχρησιμοποιώντας μεταχειρισμένα ή ασύμφορα για επιδιόρθωση οχήματα, με απώτερο στόχο τη σωτηρία του πλανήτη.  Μπόρεσαν  σε δικό τους  χρόνο, να σχεδιάσουν και να κατασκευάσουν το δικό τους ηλεκτροφωτοβολταϊκό όχημα. Με τη συγκεκριμένη δημιουργία τους οι μαθητές κατάφεραν να προκριθούν στις τρεις καλύτερες προσπάθειες και στον τελικό γύρο του διαγωνισμού Innova Challenge του Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας.

Στις 30/5/2022, κατά την παρουσίαση στον τελικό γύρο, οι μαθητές του σχολείου μας έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και μας έκαναν περήφανους με την παρουσία τους. Όλες οι συμμετοχές στον τελικό γύρο ήταν σε πολύ υψηλό επίπεδο. Ανεξάρτητα, λοιπόν, από την απόφαση της επιτροπής αξιολόγησης για την καλύτερη προσπάθεια, θεωρούμε ότι οι μαθητές του σχολείου μας αξίζουν ένα μεγάλο μπράβο για το συνολικό τους έργο. Αυτό δε θα μπορούσε να γίνει δυνατό χωρίς την έμπρακτη στήριξη και βοήθεια των χορηγών μας, Bioland Energy Group και Economides metal recycling Ltd.